Kim Korkar Schrödinger'in Kedisinden A'dan Z'ye Yeni Bilimin Kılavuzu

Orjinal adı
Who's Afraid of Schrödinger's Cat / An A - to - 2 Guide to All the New Science Ideas You Need to Keep Up with the New Thinking (1988)
Yazar
Danah Zohar, Ian Marshall
Çeviri
Orhan Düz
Yayınevi
Paradigma Yayınları
Dil
Türkçe
Sayfa s.
512

20. yüzyıl bilimi radikal şekilde yeni bir düşünme biçimi ile yürümektedir. Yeni kavramlar, yeni kategoriler, fiziksel ve biyolojik gerçekliğin bütünüyle yeni bir vizyonu, eski asırlarda bilmin savunduğu neredeyse her şeyden keskin bir kopuşu işaret etmektedir. Bu yeni düşünceye geçiş öylesine esaslı ve beklenmedik olmuştur ki, o, beki de yeni bir bilimsel metot için ilinci bir bilimsel debrimi oluşturumaktadır. Bu kitabın bir amacı, yeni blimsel düşünceyi sunmak, onun neresinin yeni olduğunu açıklamak ve ondan doğan başlıca fikirlerin uygun bir taslağını çıkarmaktır. İzafiyet teoremi ve kuantum teoremi nedir? Onların ana kavramları nedir; ortak noktaları nelerdir? Kaos ve karmaşıklık teoremleriyle paylaştıkları hususlar nelerdir? Yeni zihin bilimi, yeni biyoloji, yeni kozmoloji bnedir? Tüm bunlar ne çeşit bir yeni bir yeni doğa görüşü taşımaktadır?

Bu kitabın büyük başka bir amacı daha vardır. Bu yeni bilimsel düşünceler içinde, zengin bir dil, metofor ve çağrışım hazinesinin, gündelik hayatın dünyası içinde heyecan verici uygulamalarıyla tamamen yeni bir imgeler kümesi bulunduğunu göstermek. Bu, bilimsel düşüncelerin hayal gücünü nasıl ateşledğini ve yeni bilimin, kişisel, düşünsel, sanatsal ve iş hayatlarımızın pek çok alanında yeni düşünme biöi için güçlü bir model olabileceğini açığa vuracaktır.
(Arka Kapak)


Kitaba sahip olanları ve isteyenleri sadece UKitap üyeleri görebilir.