Kumsal

Orjinal adı
The Beach
Yazar
Alex Garland
Çeviri
Ferhunde Özgüler
Yayınevi
Epsilon Yayınları
Dil
Türkçe
Sayfa s.
424

Popüler batı kültürü, gezegenimiz üzerindeki her yere yayılıyor; tüm kültürleri ezip geçiyor, tüm renkleri solduruyor ve dünyayı egemenliği altına alıyor. Bundan en fazla rahatsız olanlar da popüler batı kültürünün en tipik ürünü olan gençler. Video oyunlarının, bilgisayar destekli filmlerin, pop kültürünün hedef kitlesi olan gençler hep bir arayış içinde. Kumsal, kendilerine özgün bir cennet arayan gençlerin hikayesi. Baş kahramanımız Richard, hiçbir yere kök salmaktan hoşlanmayan genç bir gezgindir.Tayland'da dolaşırken, kendisinden çizgi film isteyen, garip bir adamla karşılaşır. Adam ona, gizli bir koyun elle çizilmiş haritasını verir. Richard, iki genç Fransızla birlikte bu gizli cenneti aramaya başlar. Cenneti bulurlar ancak, "çıplak doğayla yüz yüze gelip de uygarlığın cilası sıyrıldığında, insanoğlunun karanlık yanı ortaya çıkacaktır".

"Romandaki yolculuk gerilim dolu olmanın ötesinde, insanı şaşırtacak kadar akla yakın. Garland'ın insanı avucunun içine alan kusursuz anlatımının yanında, canlı bir hayal gücü var. Seyahatlerde karşılaşılan kokular, görsel özellikler, komik konuşmalar, sosyal törenler gibi gerçek yaşam ayrıntılarını büyük bir ustalıkla kullanıyor. Roman ürpertici renkleriyle, başlayınca elden bırakılmayacak bir kitap. Karabasana dönüşen son bölümler fazlasıyla heyecanlı."
-New York Times-

"Aynı anda pek çok şey olmayı başaran, büyüleyici bir ilk roman: katıksız bir hayal kırıklığı yaşayan kuşağa zekice bir bakış; egzotik yerlerle ilgili yazı ve filmlere içten bir tepki; küçük grup psikolojisini inceleyen bir çalışma ve deliliğin inandırıcı bir portresi. Bütün bunların yanında temposu hızlı bir gerilim romanı".
-Kirkus-
(Arka Kapak'tan)


Kitaba sahip olanları ve isteyenleri sadece UKitap üyeleri görebilir.