Moskova'yla İslam Arasında Orta Asya

Yazar
İrfan Ülkü
Yayınevi
Kum Saati Yayıncılık
Dil
Türkçe
Sayfa s.
325

Orta Asya, özellikle 11 Eylül saldırısıyla başlayan uluslararası şekillenmede bugün, her zaman olduğundan daha yoğun biçimde Dünya'nın gündeminde. Büyük güçler arasında Avrasya paylaşımı mücadelesinin yüreği sayılan ve beş Türk Cumhuriyeti'nin bağımsızlıklarına kavuşmalarıyla petrol ve doğalgaz kaynaklarının yani güzergahına kavuşmalarıyla petrol ve doğal gaz kaynaklarının yani güzergahına dönüşen bölge, SSCB'nin dağılışından 11 Eylül sürecine kadar nasıl şekillendi? Orta Asya'nın Jeopolitik merkez ülkesi Özbekistan'da neler oluyor?

Bağımsızlıklardan bu yana bu cumhuriyetlere çeşitli geziler yapan, siyasi elitlerden kültür adamlarına, stratejistlerden sokaktaki insana kadar değişik kesimlerle görüşen İrfan Ülkü, Türkiye'de kendi alanında "ilk" sayılabilecek bu kitabında, SCCB'nin çöküşünden günümüze kadar, Moskova ile İslamcı hareket arasında, bağımsızlık kazanımlarını pekiştirme mücadelesi veren Orta Asya Türk Cumhuriyetlerini anlatıyor. Büyük Oyun'un geçmiş ve gelecek perspektifleri ışığında, Türk dünyasının rolünü araştırıyor.

Moskova'yla İslam Arasında Orta Asya geçmişten geleceğe çizdiği perspektifle İslamcılıkla Rusya'nın yeniden imparatorluk olma baskısı arasında kimlik ve bağımsızlıklarını koruma mücadelesi veren genç cumhuriyetlerin dünya sistemindeki belirleyici rollerini de tartışmaya açıyor.
(Arka Kapak)


Kitaba sahip olanları ve isteyenleri sadece UKitap üyeleri görebilir.