Psikosoybilim

Orjinal adı
Psychogénéalogie: Guérir les Blessures Familiales et se Retrouver Soi
Yazar
Anne Ancelin Schützenberger
Yayınevi
Türkiye İş Bankası Kültür Yayınları
Dil
Türkçe
Sayfa s.
228

Psikosoybilim; psikolojik sıkıntılar nedeniyle ıstırap çeken fakat ıstırabının kaynağı sırf kendi hayatının olaylarında bulunamayan kişilerin soy geçmişlerinin araştırılması ve orada kuşaklar boyunca tekrar tekrar aktarılan travmaların gün yüzüne çıkartılmasıyla ortaya çıkan ve böylece psikoloji alanında adeta yeni bir kıta keşfeden bilimdir.
Bugün özellikle Avrupa’da ve Amerika’da neredeyse moda haline gelen psikosoybilimin isim annesi Anne Ancelin Schützenberger’in en olgun döneminde kaleme aldığı yazılardan oluşan bu kitap, travmaların kuşaklaraşırı ve kuşaklararası bilinçaltı aktarımı, bilinçaltı aile sadakati, yıldönümü sendromu, genososyogram vb. temel kavramları bilimsel bir titizlikle fakat hep örneklerin eşlik ettiği yalın bir dille anlatıyor. Psikosoybilimin üzerine bina olduğu biyoloji ve nöroloji alanındaki yeni bilimsel gelişmelere değinen yazar, bir doktor hassasiyeti içinde tedavi yöntem ve süreçleriyle ilgili ayrıntılı açıklamalar yapmayı da ihmal etmiyor.
Anne Ancelin Schützenberger (d.1919), psikodrama alanında J. L. Moreno’dan eğitim aldı, Elisabeth Kubler-Ross’un öğrencisi oldu. Carl Rogers, Margaret Mead ve Gregory Bateson’la çalıştı. Sözel olmayan iletişim teknikleri alanında uzman olan Anne Schützenberger halen Paris’te yaşamaktadır.


Kitaba sahip olanları ve isteyenleri sadece UKitap üyeleri görebilir.