Afrika Aslanı

Orjinal adı
Cesarz
Yazar
Ryszard Kapuscinski
Çeviri
Gül Çağalı Güven
Yayınevi
Om Yayınevi
Dil
Türkçe
Sayfa s.
184

"Hepimiz yüce majestelerinin ufak tefek olduğunu biliyorduk. Bununla birlikte, İmparatorluk Makamı'nın yüceliği gereğince, İmparator'un diğer kişilerden düpedüz fiziksel bile olsa daha yüksekte bulunması gerekiyordu. Dolayısıyla, İmparatorluk tahtlarının bacakları uzun, oturma yerleri yüksekti... yüksek bir taht ile saygıdeğer majestelerinin yapısı arasında bir çelişki doğmuştu; küçük bir çocuk gibi bacakları havada sallanan bir kimse tarafından gereken ciddiyetin nasıl sağlanabileceğini hayal etmek bile güç oduğundan, tam da bacaklar bölgesinde en duyarlı ve belalı olan bir çelişkiydi bu.
Bu hassas ve çok önemli muammayı, yastık çözdü.

Yirmialtı yıl boyunca En Erdemli Majesteleri'nin yastık taşıyıcılığını yaptım. Majesteleri'ne dünyanın dört bir köşesine yaptığı yolculuklarda eşlik ettim ve doğruyu söylemem gerekirse -bunu gururla söylüyorum- Majesteleri bensiz hiçbir yere gidemezdi..."

"Majesteleri, Haile Selasiye'nin son günlerinin ve onun çılgın, ortaçağa ait sarayının parlak bir portresi. Kapuscinski'nin daima harikulade somut ve dikkatli eserleri, en ince ayrıntılarından anlam mucizeleri yaratıyor. Ve kitabı röportajı aşkınlıyor, bir güç kabusuna dönüşüyor... Sanki Italo Calvino, Machiavelli'yi yeniden yazmış gibi... Unutulmaz, son derece komik ve nihayet sevecen bir kitap."
- Salman Rushdie
(Arka Kapak)

Ekleyen Notu: Kitap İngilizceden çevrilmiştir.


Kitaba sahip olanları ve isteyenleri sadece UKitap üyeleri görebilir.