UKİTAP YENİLENİYOR

Değerli fikirlerinizi , önerilerinizi bekliyoruz. Tıkla ve paylaş

Almanya'nın Kısa Tarihi

Orjinal adı
A Concise History of Germany
Yazar
Mary Fulbrook
Çeviri
Sabri Gürses
Yayınevi
Boğaziçi Üniversitesi Yayınevi
Dil
Türkçe
Sayfa s.
263

Bu kitap, erken ortaçağdan günümüze Almanya tarihinin dönüm noktaları konusunda bir rehber olmayı amaçlıyor. Mary Fulbrook, sürükleyici bir üslupla kaleme aldığı bu çalışmasında geniş kapsamlı bir tarihi malzemenin sentezini yapıyor ve araştırmacıların tartışmaları ışığında toplumsal, siyasal ve kültürel unsurlar arasındaki karşılıklı ilişkileri ortaya koyuyor.
 Her tarih içinde yazıldığı zamanın ürünüdür. Muzaffer milliyetçilik çağındaki milliyetçi tarihler daha çok geciken birleşme sorunuyla ilgileniyordu. Hitler'in gölgesinde yazılan XX. yüzyıl tarihleriyse daha çok kötülüğün kökleriyle ilgilendiler. XXI. yüzyılda, Avrupa federalizminin güçlendiği, daha küçük siyasal birimlere ve taban katılımının rolüne duyarlılık gösterildiği, ayrıca küresel sahnede yeni gerilimler ve kıvılcım noktalarının yer aldığı bir çağdaysa perspektifler yine kaymaya başlıyordu. Alman sorunundan ne kastedildiği, Alman tarihi için neyin önem taşıdığı ve neyin kendine özgü göründüğü değişiyordu. Alman geçmişinin büyüleyici zenginliği, onun çeşitli perspektiflerden ve bakış açılarından ilgi çekici kalmayı sürdüreceğini; insanı daha fazla araştırma ve tartışmaya yönelten karmaşık motiflerinin nihai ve mutlak bir yorumunun da asla olmayacağını göstermektedir.

Mary Fulbrook Cambridge ve Harvard üniversitelerinde eğitim gördü. UCL'de (University of College London) Alman tarihi profesörüdür. Avrupa tarihi konusunda yayımlanmış çok sayıda yayını vardır.
(Tanıtım Bülteninden)


Kitaba sahip olanları ve isteyenleri sadece UKitap üyeleri görebilir.