Anatomist

Orjinal adı
Anatomist
Yazar
Federico Andahazi
Çeviri
Zeynep Karaca
Yayınevi
Güncel Yayıncılık
Dil
Türkçe
Sayfa s.
231

Kadın bedenindeki sır; klitorisin keşfi

İkiyüzlülük, sansür ve cinselliğin doğası üzerine kurulu, tarihsel gerçeklerin ve sınır tanımayan bir düşgücünün birbirine karıştığı ustaca bir roman!..

31 dile çevrilen ve yayınlandığı her ülkede bestseller olan Anatomist, eldeğmemiş bir konuya cüretkar yaklaşımıyla okuyucuya kusursuz bir yaratıcılık ve sarsıcı bir biçem sunuyor...

Romanın kahramanı 16. yüzyıl Rönesans İtalya'sının en ünlü hekimi olan Mateo Kolomb, kilisenin buyruğu ile kendini demir parmaklıkların arkasında bulur. Dinsiz biri olarak görülmüştür, fakat işlediği suç anatomik incelemeleri için beden çalmak ya da Venedik'in en ünlü fahişesi Mona Sofia'nın peşinden koşmak değildir. İşlediği suç yalnızca kilisenin gözünde değil, alabildiğine laik yeni Rönesans toplumunun gözünde bile çok büyüktür. Adaşı Kristof Kolomb gibi, tüm insanlık için çok büyük bir keşifte bulunmuştur. Kristof tüm dünyayı keşfetmek için dışa açılmış ve Amerika'yı bulmuştur; fakat Mateo içeri doğru, "Amor Veneris'ten öteye bakmış ve klitorisi bulmuştur...

Arjantin'de yayınlandığında Anatomist büyük bir skandal yarattı: "Toplumun törel değerleriyle bağdaşmadığı" gerekçesi ile önce ülkenin en prestijli edebiyat ödülüne layık görülüp, sonra ödül geri alındı.

"Andahazi'nin romanı yazın dünyasında bir bomba etkisi yarattı."
-The New York Times-

"Din ve bilim, aşk ve cinsellik ve iki cins arasndaki ilişkiler, Andahazi'nin romanında işlediği konulardan bazıları."
-Publishers Weekly-

"Son dörtyüz yıldan bu yana varolan tüm inanç sistemlerini sorgulayan, evrensel boyutlarda bir cinsel fars ve iyi yazılmış bir roman."
-La Prensa-

"Anatomist okunması gereken bir roman, işlediği konular skandallara neden olmaktan öte, benzersiz bir biçimde postmodern."
-Noticias-

"Güç ve cinsel politika arasındaki ilişkiyi açığa çıkartıyor... inanç ve "nesnel bilgi" maskeleri ustaca irdelenmiş..."
La Nacion
(Arka Kapak)


Kitaba sahip olanları ve isteyenleri sadece UKitap üyeleri görebilir.