Gösterimlerin Çözümlemesi Tiyatro, Dans, Mim, Sinema

Orjinal adı
L'Analyse des Spectacles
Yazar
Patrice Pavis
Çeviri
Şehsuvar Aktaş
Yayınevi
Dost Kitabevi Yayınları
Dil
Türkçe
Sayfa s.
396

Yirmibirinci yüzyıla girilirken tiyatro dili de yeniden yaratılmaktadır. Kimi yönetmenler tiyatronun bundan on beş yıl sonra kullanacağı dili konuşuyor... Tiyatro teknolojisindeki devrimsel gelişmelerin (bilgisayarlar, lazerler, dijital sesler, video duvarları) ve artık gösterimlerin çoklu düzeylerde eşzamanlı olarak iletildiğini tamamen anlamış olan tiyatro yönetmenlerinin hızla evrimleşmesinin bir sonucu olarak bazı tiyatro prodüksiyonları daha zengin ve daha yoğun hale gelmektedir. Görsel ve işitsel öğelerin çoğunlukla sahne merkezini aldığı (ancak dilsel öğelerin öneminin azaldığı) yeni yönetmenlik yaklaşımı daha karmaşık anlamların iletildiği canlı ve etkileyici bir ortam oluşturmaktadır.

Tiyatronun yeniden değerlendirilmesi, sahneleme üzerine görüşlerin çeşitlenmesi, gösterim düzeyine ilgi, beraberinde "gösterimi okuma"yı yani "tiyatronun en iyi nasıl analiz edileceği ve yorumlanacağı" konusunu da yoğun bir şekilde gündeme getirmiştir.

Eğer tiyatro sanatsal bir disiplin olarak, hem gösterimi kucaklayan ve sözcüklerin minimum öneme sahip olduğu bir tiyatroda, hem de söze-dayalı bir tiyatroda çalışabilecek yönetmenler yetiştirmek istiyorsa, gösterimlerin izleyicilerle nasıl iletişim kurduğunu çözümlemek -bir başka deyişle bu kitap- çok yararlı olacaktır.
(Arka Kapak)


Kitaba sahip olanları ve isteyenleri sadece UKitap üyeleri görebilir.