Gündüzün Evi Gecenin Evi

Yazar
Olga Tokarczuk
Çeviri
Anna Polat
Yayınevi
Grikedi Yayınları
Dil
Türkçe
Sayfa s.
510

"...Marta'ya, hepimizin içinde iki ev olduğunu söyledim. Biri somut, zamanda ve mekanda yerleşik; öbürü sonsuz, adressiz, mimari planlarda asla gösterilmeyecek bir ev. İkisinde birden yaşadığımızı da söyledim..."
"..Marta, yeryüzünde geçen hiçbir anın yalnızca parlak, gergin ve tiz olması gerekmediğini bilirdi. Karşı tarafta her zaman onu dengeleyecek karanlıklı ve boğuk, değişken ve karışık bir an olmalıydı..."
"..Tanrı bizim içimizde, biz de onun içinde saklıyız. Körü körüne hareket eder, ama ne yaptığını bilir. Ekmek gibidir; herkes kendi dilimini alır ve o dilimin tadına bakar, ama hiçbir zaman bir dilim tüm ekmeği içermez... "

Yazarın, bilge Marta'nın ve çevrelerindeki insanların ve hatta ölümü yaşamış kişilerin duyguları, düşünceleri, rüyaları, inançları, dramları, kendilerini kendi içlerinde arayışları.

Birbirinden kopuk ancak sonuçta birbirini tamamlayan olayların, okurun yüreğini titretecek ve uzun süre düşünmesini sağlayacak felsefe yüklü anlatımı. Seçkin bir dil kullanımı, kalıcı bir edebiyat örneği. Polonya'da bir çok edebiyat ödülüne aday gösterilen bir eser.
(Tanıtım Yazısı'ndan)


Kitaba sahip olanları ve isteyenleri sadece UKitap üyeleri görebilir.