İslam Tarihi Kültür ve Medeniyeti (4 Cilt Takım)

Orjinal adı
The Cambridge History of Islam
Yazar
A. K. S. Lambton, P. M. Holt, Bernard Lewis
Yayınevi
Kitabevi Yayınları
Dil
Türkçe
Sayfa s.
4

"İslam Tarihi Kültür ve Medeniyeti" başlangıçtaki amacımıza uygun olarak siz okuyucularımıza sunmuş olduğumuz üçüncü büyük kaynak eserimiz olmaktadır. Günümüzde bu alanda birçok yayın bulunmakla beraber, Türkçemizde ne yazık ki çağdaş tarih metodunu kullanarak, ana kaynaklara inen ve İslam Tarih'ini baştan sona ele alan, bütün İslam milletlerinin tarihine yer veren, gerek İslam'ın gerekse Müslümanların ortaya çıkardıkları medeniyetleri sergileyen derli toplu bir eser bulunmamaktadır. İşte biz bu boşluğu doldurmak için yıllardır batı üniversitelerinde ilgi ile takip edilen ve otuzun üzerinde ünlü araştırmacı tarafından hazırlanmış olan "The Cambridge History of Islam" isimli 4 ciltlik bu eseri Türkçemize kazandırdık.

Bu eserin gayesi İslam tarihini kültürel bir bütün olarak sunmaktır. Okuyucunun bu muhtasar ve özlü çalışmada islam tarihini, siyasi, dini, felsefi (fikri), iktisadi, ilmi, askeri ve sanatlar ile ilgili konuları temel bölümler halinde bularak izleyebileceği umulmaktadır. Ancak İslam Tarihi Kültür ve Medeniyeti olaylar, isimler ve tarihler yığını veya kırkambarı değildir; ilk anda başvurulacak bir referans olma gayesini de gütmez. Daha ziyade sürekli okunan bir kitap olmayı hedef almaktadır. Editörler uzman oryantalistlerin de gözardı edemeyeceği bu çalışmanın, tarihin öteki alanlarında araştırma yapanlara ve özellikle oryantal konular ile uğraşan üniversite öğrencilerine faydalı olacağına, aynı zamanda entellektüel tutum gereği tarih okuyucularının ihtiyaçlarına da cevap vereceğine inanmaktadırlar.
(İç Kapak)

Ekleyen Notu:
Türkçe Baskının Yayın Yönetmeni; İsmail Kıllıoğlu.
Redaksiyon Kurulu; Mustafa Fayda, İsmail Kıllıoğlu, Bekir Karlığa, Mahmut Kaya, Cahit Baltacı, Ziya Kazıcı.
Çeviri Kurulu; Hamdi Aktaş, İrfan Pamuk, Kürşat Demirci, Salih Şimşek, Kemal Kahraman, Kasım Turhan, Turan Koç, Ufuk Uyan, İlhan Kutluer, Hulusi Yavuz, Mehmet Maksudoğlu, Yusuf Yazar, Yaşar Nuri Öztürk, Hurrem Yılmaz.


Kitaba sahip olanları ve isteyenleri sadece UKitap üyeleri görebilir.