İslam'ın Siyasal Söylemi

Orjinal adı
The Political Language of Islam
Yazar
Bernard Lewis
Çeviri
Ünsal Oskay
Yayınevi
Phoenix Yayınevi
Dil
Türkçe
Sayfa s.
240

Cihadın gerçek anlamı nedir? Müslümanların hukuk anlayışı nedir? İslam'ın kâfirlere karşı tutumu nedir?

Bernard Lewis, edebî ve tarihî kaynakları kullanarak yaptığı araştırmasında Peygamber'in döneminden bugüne, İslam'ın siyasal söyleminin geçirdiği değişimi anlatıyor. Lewis, Ortadoğu dillerine, İslam kültürüne ve geçmişteki ve bugünkü politikalara dair bilgisini İslam toplumlarının, genelde Batılılarca yanlış anlaşılan ifade, düşünce ve davranışlarını açıklamak için kullanıyor. Arapça, Farsça ve Türkçe belgelere dair çözümlemeleri İslami siyasi düşünce ve Batılı siyasi kuram arasındaki farklara ışık tutup uygulandığını ortaya koyuyor.
İslami geleneklerin ve siyasi hareketlerin, değişen koşullar arasında gücünü korumaya devam ettiği günümüzde, bu kitap özel bir anlam kazanıyor.

"Lewis, ilmiyle zarafet ve nükteyi birleştiren tarzını koruyor. Uzmanlaşmanın arttığı, akademik görüşlerin daraldığı bu zamanlarda, Lewis tek başına İslam Tarihçisi unvanını hak ediyor."
- Martin Kramer, Middle East Review

"Ortadoğu tarihiyle ilgili tüm olguları işleyen, kolay anlaşılır bir dille yazılmış, harika bir sentez çalışması... Müslüman okuyucular için tatmin ve taltif edici bir çalışma olacak gibi görünüyor."
- S. Parvez Manzor, Muslim World Book Review

"Düşüncelerini bu net, öz ve rahat okunan bu kitapta topladığı için hem akademisyenler hem de Müslümanları anlamak isteyenler Bernard Lewis'e müteşekkir olmalılar."
- Ann K. S. Lambton, Bulletin of the School of Oriental and African Studeis
(Arka Kapak)


Kitaba sahip olanları ve isteyenleri sadece UKitap üyeleri görebilir.