Kıyamete Bir Milyar Yıl

(İthaki Bilimkurgu Klasikleri 2)

Orjinal adı
A Billion Years Before the End of the World
Yazar
Boris Strugatski, Arkadi Strugatski, İthaki Bilimkurgu Klasikleri
Çeviri
Hazal Yalın
Yayınevi
İthaki Yayınları
Dil
Türkçe
Sayfa s.
152

“Strugatski Kardeşler’den biri Gogol’ün diğeri ise Çehov’un soyundan geliyor ama hiç kimse hangisinin hangisi olduğundan emin değil. Bu kitap kesinlikle harika.”


- Ursula K. Le Guin


“Türü bilimkurgu olsun ya da olmasın, bu kitap okuduğum en iyi, en etkileyici kitaplardan biri.”


- Theodore Sturgeon


“Fantastik olayları fantastik olmayan varsa­yımlarla nasıl açıklarsın?”


Arkadi ve Boris Strugatski, entelektüel açıdan kışkırtıcı, inanılmaz eğlenceli, cesur ve eleştirel kitaplarıyla “Sovyetler döneminin en büyük bilimkurgu yazarları” sıfatını hak eden yegane ikili. Henüz taslak halindeyken sansürün hışmına uğrayan Kıyamete Bir Milyar Yıl ise yazarların en sıradışı ve aykırı romanlarından biri.


Bir astrofizikçi olan Dimitri Malyanov, kendisine Nobel Ödülü’nü kazandıracağına inandığı projesi üzerine yoğunlaşmak için ailesini Odesa’ya, eşinin annesinin evine gönderir.


Ancak bir sorun vardır; yalnız kalmasına rağmen sürekli rahatsız edilir. Önce içi votka ve havyar dolu bir kutu, ardından da mini etekli güzel bir kadın kapısında beliriverir. Bu ziyaretler, bilim insanı olan arkadaşlarının da geçerken uğramasıyla sonu gelmez bir hal alır. Hepsi de çok büyük bir keşfin eşiğinde olduklarını ama aniden dikkatlerinin dağıldığını iddia etmektedir.


Acaba karanlık bir güç, bilimsel gelişmeleri engellemek mi istemektedir? Yoksa tüm bunların daha doğal bir açıklaması mı vardır?


Kıyamete Bir Milyar Yıl, edebiyatın “Sorun sende değil, kainatta!” deme biçimi.


Kitaba sahip olanları ve isteyenleri sadece UKitap üyeleri görebilir.