Mabet ve Loca Tapınak Şövalyeleri

Orjinal adı
The Temple and The Lodge
Yazar
Richard Leigh, Michael Baigent
Çeviri
Hacer Özkan (İremadze)
Editör
Mehmet Tarhan
Yayınevi
Nokta Yayınları
Dil
Türkçe
Sayfa s.
432

"Da Vinci Şifresi" Filminin Kaynak Kitapları
Da Vinci Şifresini İzleyen Herkesin Merakla Okuyacağı Kitaplar

Bu kitabı okuduktan sonra, Amerikan Doları'na çok daha farklı bakacaksınız! Banknotun üzerinde, bir piramidin içinden size bakan bir göz göreceksiniz, o göz Masonlar'ın gözü!...
Baktığınız banknot ise dünyayı yöneten sistemin simgesi.
Masonlar'ın gizemlerini bir yana bırakıp, tarihte neleri değiştirdiklerini anlatıyor bu kitap. Nasıl ortaya çıktılar? Kimlerin varisleridir? Başta İngiltere olmak üzere Ortaçağ boyunca Avrupa tarihini nasıl değiştirdiler? Atlantik Okyanusu'nun öte yakasında yeni bir devletin kuruluşunda nasıl bir rol oynadılar? ABD Anayasası, Masonik bir doküman mıdır? Fransız Devrimi'nde inip, kalkan giyotin onların elinde miydi? Hatta Rus anaşisti Bakunin, bir Mason muydu?
Masonlar üzerine üretilmiş gizem kokan sorulardan daha heyecan verici sorular değil mi bunlar? İşte Ortaçağ'da kurulup günümüzde siyaset ve ekonomiyi elinde bulunduran bir örgütün çarpıcı öyküsü. Tüm siyasi akımlara sızabilen, ekonominin her alanında söz sahibi insanları bünyesinde bulunduran, devletler üstü bir örgütün...
(Arka Kapak'tan)

Masonluğun Evrimi Üzerine Yayımlanmış En Aydınlatıcı Araştırma

Masonluk ortaya çıkışından beri en çok tartışılan konulardan biri olmuştur. Kutsal Kan Kutsal Kase'nin yazarları, 1309'da baskı ve görülmemiş bir kıyımla karşılaştıkları Avrupa'dan, İskoçya'ya kaçan Tapınak Şövalyeleri'nin izini sürüyor.

Hıristiyanlık öncesi Pagan Kelt kültürünün izlerini taşıyan İskoçya'da Tapınakçılar'ın mirası kök salmış ve bu mirastan Masonluk ortaya çıkmıştır.

'Mabet ve Loca' Tapınakçı gelenek, Avrupa düşünce akımları, Rosslyn Kilisesi'ni kuşatan esrar ve Fransa krallarının özel muhafızlığını yapan ve aristokratlardan oluşan İskoç Muhafız Alayı çerçevesinde Masonluğun kökeni ve ortaya çıkışına dair sorulara kanıtlarla desteklenmiş güvenilir cevaplar veriyor.

17. ve 18. yüzyıl boyunca Masonluğun izini süren Baigent ve Leigh, Fransız Devrimi'nden İngiltere'deki demokratikleşme ve yeni bir değerler sisteminin şekillenmesine kadar, modern tarihin önemli köşetaşları ve bunların ortaya çıkardığı modern toplum ve yönetim anlayışları üzerindeki Masonik etkiyi ortaya koyuyor.

Araştırma sonuçları, 11 Eylül sonrası dünyayı değerlendirirken çok işe yarayabilecek bir bilgiyi de barındırıyor: Masonluk, Amerika Birleşik Devletleri'nin kuruluşunda anahtar bir role sahipti; bu devletin, ideal bir 'Masonik Cumhuriyet'in modeli olması öngörülüyordu.
"Yazarların gizli derneklerle ilgili araştırmaları, kadim ve güncel sonuçları ortaya koyuyor"
-The Sunday Times
(Tanıtım Bülteninden)


Kitaba sahip olanları ve isteyenleri sadece UKitap üyeleri görebilir.