Modern Türkiye'nin Oluşumu

Orjinal adı
The Making of Modern Turkey Raulledge
Yazar
Feroz Ahmad
Çeviri
Yavuz Alogan
Yayınevi
Doruk Yayınları
Dil
Türkçe
Sayfa s.
287

Feroz Ahmad geç Osmanlı İmparatorluğu ve modern Türkiye tarihi üzerine yıllarca süren araştırmalarından süzülüp gelen bu yapıtında, bölgede "büyüleyici ve yaşamsal önemi" olan Türkiye'yi tanımlamaya çalışmaktadır. Feroz Ahmad yapıtına ilişkin şunları söylemektedir.

"... 20. yüzyılın başında Türk siyasal elitinin benimsediği 'oluşum' sözcüğüyle tanımlanabilecek süreç üzerinde durmak istiyordum... Türkiye çoğu kez öne sürüldüğü gibi, Osmanlı İmparatorluğu'nun küllerinden phonix gibi yükselmedi. Yabancı işgalcilere ve eski rejime karşı verdikleri ulusal mücadeleyi kazanan Kemalist elitin imgesi içinde oluştu. Daha sonra elit gelişip olgunlaştıkça ve hem ülke içinden hem de ülke dışından gelen meydan okumaya karşı durdukçak, ülkenin imgesi de değişti. Bu oluşum süreci günümüzde de devam ediyor.

"Tarafsız bir hakem gibi davranarak toplumsal çatışmanın dışında ve üzerinde duran statik bir yargı olma anlayışını terk eden, toplumsal değişmeye tepki gösteren ordunun, dinamik bir kurum olarak oynadığı rolleri açıklamak gerektiğini düşünüyorum. Bu olgu Türkiye'nin askeri yönetim altında olduğu 1980'lerin başından bu yana daha iyi anlaşıldı."
(Arka Kapak)


Kitaba sahip olanları ve isteyenleri sadece UKitap üyeleri görebilir.