Niçin Savaş

Yazar
Sigmund Freud, Albert Einstein
Çeviri
Mine Demirbaş
Editör
Hasan İlhan
Yayınevi
Alter Yayıncılık
Dil
Türkçe
Sayfa s.
100

Bu iki değerli adam, yazışmalarından beş yıl önce 1926 yılının sonunda Berlin'de tanışma fırsatı bulmuşlardı. Einstein'ın bu tanışmayla ilgili izlenimlerini bilmiyoruz, fakat Freud, dostlarına yazdığı mektuplarda, Einstein'dan sıklıkla söz eder.

Onu kendinden emin ve sevimli bulur. Fakat der, «Ben fizikten ne kadar anlıyorsam o da psikolojiden o kadar anlıyor, yine de hoş bir sohbetti yaptığımız » Ayrıca Einstein'i «Şanslı biri » olarak niteler, çünkü Einstein, fizik matematik gibi bir branşı seçmiştir ve önünde onun yolunu daha önceden aydınlatmış olan Newton gibi bir örnek vardır. Oysa kendisi, psikanaliz gibi bir metoda öncülük ederek, daha evvel kimsenin bilmediği bir yolun tüm sıkıntılarım üstlenmiştir. Onun içindir ki der Freud, «Benim yolumun dar ve ilerlenmesi zor olmasına şaşmamak gerek».

Edebiyat tarihçileri, Freud'ın bu ifadelerini, bir nevi kıskançlık şeklinde yorumlarlar. Freud, arkadaşına yazdığı bir mektupta, 1921 yılında Nobel ödülü alan Einstein'e gönderme yaparak, «Barış üstüne Einstein'le yaptığımız yazışmaların bana Nobel ödülü kazandıracağını sanmıyorum doğrusu» der.
(Tanıtım Bülteninden)


Kitaba sahip olanları ve isteyenleri sadece UKitap üyeleri görebilir.