Sessiz Ev

Yazar
Orhan Pamuk
Yayınevi
İletişim Yayınevi
Dil
Türkçe
Sayfa s.
343

2006 Nobel Edebiyat Ödüllü Orhan Pamuk 100'ü aşkın ülkede 46 dilde okunuyor

"Bu güzel ve hüzünlü kitap, üç mutsuz kardeşin, İstanbul yakınlarındaki küçük bir kentte, doksan yaşındaki babaannelerinin evinde geçirdiği bir haftayı anlatıyor... Şaşırtıcı bir başarı..."
- The Times Literary, Supplement, İngiltere

Biri tarihçi, biri devrimci, biri de zengin olmayı aklına koymuş üç torun İstanbul yakınlarındaki Cennethisar kasabasındaki babaannelerini ziyaret eder, dedelerinin yetmiş yıl önce siyaset yüzünden sürgün edildiğinde yaptırdığı evde bir hafta kalırlar. Bu sürede, babaannelerinin doksan yıllık anılarla yüklü geçmişi ağır ağır aralanırken, dedenin Doğu ile Batı arasındaki uçurumu bir çırpıda kapatacağını sandığı büyük bir ansiklopedi yazısı hatırlanır. Evde sessiz gözlemleriyle kuşaklar arasında köprü kuran tanıklar, bahçe duvarlarının ötesinde ise aile ile ilgilenen tutkulu gençlerin hareketleri vardır. Sessiz Ev, Orhan Pamuk'un ikinci romanı. Yayımlandığında heyecanla karşılanmış, pek çok yabancı dile çevrilmiş, yurt içinde ve yurt dışında ödüller almıştı.

Önemli sorular soran değişik bir kitap -hem klasik, hem modern. Bana Çehov'un Vişne Bahçesi'ni hatırlatıyor."
- Nicole Zand, Le Monde, Fransa

"Orhan Pamuk, gerçek bir romanın belirtisi olan dinsel bir yoğunlukla değişik açılar ve perspektiflerden bir olaylar dizisi kuruyor: Renkler, topoğrafya, imgeler, zengin ayrıntılar..."
- Abidin Dino, Le Monde Diplomatique, Fransa
(Arka Kapak)


Kitaba sahip olanları ve isteyenleri sadece UKitap üyeleri görebilir.