UKİTAP YENİLENİYOR

Değerli fikirlerinizi , önerilerinizi bekliyoruz. Tıkla ve paylaş

UKitap Nedir?

UKitap, ikinci el kitap takası ve alışverişi yapmak isteyenleri buluşturmak amacıyla hazırlanmış bir web sayfasıdır. Ana düşüncemiz yakın çevrenizdeki insanlarla sizleri buluşturarak elden takas ya da alışveriş yapabilmenizi sağlamaktır.

Nasıl Çalışır?

UKitap.com hizmetlerinden yararlanabilmek için öncelikle üye olmanız gerekmektedir.

Ukitap.com, kitap alım-satımı yapmaz, para tahsil etmez. Sadece alım-satım ve takas yapmak isteyenleri buluşturmak amacını güder. Kitap takası için ilgili üyeye takas teklifi gönderebilir ya da mesaj atabilirsiniz. Kitap almak için yine mesaj yoluyla almak istediğiniz kitaplara sahip üyeyle irtibata geçmelisiniz.

Kitaplarınızın mutlaka orjinal olması gerekmektedir. Takas veya alışverişlerde alacağınız kitabın kondisyon durumunu, önemliyse yayınevi, baskı vb. ile orjinal olup, olmadığını öğrenmenizde fayda bulunmaktadır.

İşlem yapacağınız üyenin profilini mutlaka inceleyin. Profil sayfalarında işlem yapmak isteyenler için bir not bölümü bulunmaktadır. Eğer üye buraya bilgi girdiyse mutlaka okuyun. Üye Karnesini inceleyerek daha önce aldığı yorumlar ile genel işlem başarısını görün. Farklı üyelerden alınan çok sayıda olumlu yorum üyenin güvenilirliğini arttırmaktadır. En çok işlem yapan ilk 100 üyeye bu sayfanın altındaki "En iyi üyeler" bağlantısı ile ulaşabilirsiniz.

Kitap veya para transferi konularında diğer üye ile nasıl anlaşırsanız o şekilde işleminizi gerçekleştirmelisiniz. Transferin sorumluluğu tamamen sizde olup, ukitap.com herhangi bir güvence vermez. Tavsiyemiz; halka açık bir yerde buluşarak işleminizi gerçekleştirmeniz yönündedir.

- Peki ya diğer üye uzak mesafede ise nasıl olacak?
Ukitap.com bu konuda sadece öneride bulunabilir. En bilinen yöntem; alıcı parayı bir banka veya PTT yoluyla satıcıya gönderir. Parayı alan satıcı kitapları kargoya verip ve takip numarasını alıcıya iletir. Alıcı kitapları aldığında işlem tamamlanır. Üyeler birbirlerinin karnesine yorum yaparak işlemi değerlendirir.

Kargo ücretini ödeyecek tarafın hangi kargo firmasını tercih ettiğini belirtmesinde fayda var.

Eğer güven problemi varsa sahibinden.com, sanalpazar.com veya gittigidiyor.com üzerinden ilan açarak satışı bu şekilde de tamamlayabilirsiniz. Bu sitelerde havuz sistemi bulunmaktadır. Alıcı parayı sitenin hesabına yatırır, ürünü teslim aldığında ise ödemeyi serbest bırakır ve işlem tamamlanır. Fakat yüzde 10-15 civarında komisyon ödemek zorunda kalacağınızı unutmayın.

Kitaplarım ve İstediklerim Listelerinin Kullanımı

Sitenin sistemi, kitap ekleme üzerinden oluşuyor. Kitap eklemezseniz, kitaplarınıza talep olmaz yada teklif etmek istediğinizde sunabileceğiniz kaynak olmaz.

Önce arama motorunda eklemek istediğiniz kitabı arayarak bulun. Eğer sistemde yoksa aşağıdaki “kitap ekle” butonundan faydalanıp kitap ekleyin. Kitabınız sisteme eklenince size bildirim gelecektir. Bildirim ulaştığında kitabınızı ekleme aşamasına geçersiniz.

Aradığınız kitabı bulduğunuzda , kitap bilgilerinin sağ üst köşesinde “kitaplarıma ekle” “istediklerime ekle” adlı iki buton göreceksiniz. Bu butonlardan “kitaplarıma ekle olanını tıklayıp, seçenekleri doldurup onaylayacaksınız. Satış yapacaksanız “satış”, takas yapacaksanız “takas” yada her ikisini işaretleyip, kitabın durumun belirteceksiniz. Kitabın durumuyla ilgili farklı bir detay varsa boş kısma kitap bilgilerini gireceksiniz. Satış yapacaksanız kitabın durumuna göre, durumu iyi ise etiket fiyatının yarısı oranla fiyat belirleyip “ekle” tunuyla işlemi sonlandıracaksınız.

İstediklerim, kısmı kitap ekleme kadar önemli. Çünkü istediğiniz kitapları belirleyip sisteme eklediğinizde, sistem size istediğiniz kitaplar konusunda rehberlik ediyor. Eğer sisteme, sizin istediğiniz bir kitap eklenmişse bu kitap ana sayfanın üst kısmına düşüyor. Ayrıca bir üyenin profiline baktığınızda, istediğiniz kitabı o üyenin kitaplarının içinde en üst kısımda yıldızlı şekilde görebiliyorsunuz. Ve karşı tarafın sizden istediği bir kitap varsa onu da yıldızlı bir şekilde üst kısımda görebiliyorsunuz.

Ve diyelim bir kitabı, bir üyeden isteyeceksiniz. Bunu iki şekilde yapabilirsiniz. Ya teklif yollayabilirsiniz ya da o kişiye mesaj atabilirsiniz. Kişinin size cevabına bağlı olarak kitabın durumunu ve hassas olduğunuz noktaları konuşup, kargo gönderim kısmında anlaşıp takasınızı gerçekleştirirsiniz. Tabi mesajınıza cevap vermeyen-ler olabilir bu sizin şevkinizi kırmasın.

Satışta teklif yerine mesajlaşmayı kullanıyorsunuz. Satıcı size kitabın durumuyla ilgili ve havale yapabileceğiniz hesap no’ları vererek sizi yönlendirecektir.

Son Söz

UKitap.com'a görüş ve önerilerinizi iletişim bölümünden iletebilirsiniz. UKitap.com'un kitap takas ya da satış yapmak isteyenleri buluşturmak haricinde herhangi bir işlevinin olmadığını unutmayınız.