UKitap Kurallar ve Bilinmesi Gerekenler

UKitap.com Üyelik Sözleşmesi

www.ukitap.com'a üye olan herkes bu sözleşmeyi okumuş, anlamış ve kabul etmiş sayılır.

Taraflar
Bu sözleşme, www.ukitap.com ile www.ukitap.com'a üye olan kişi arasında düzenlenmiş, elektronik ortamda üye tarafından onaylanması anında akdedilmiş ve karşılıklı olarak yürürlülüğe girmiştir.

Tanımlar
UKitap: www.ukitap.com
üye: www.ukitap.com'da yer alan üyelik formu doldurmuş, "Üyelik Sözleşmesi'ni okudum. Orada yazılanları aynen kabul ediyorum." ifadesinin başındaki kutuyu işaretlemiş ve Gönder butonuna basarak üye olma sürecini tamamlamış kişi.

 1. UKitap üyelik sözleşmesinin uygulanmasından doğan her türlü anlaşmazlıkta İzmir Mahkemeleri yetkilidir.
 2. UKitap'a üye olmak ve hizmetlerinden faydalanmak için Türkiye Cumhuriyeti sınırları içinde ikamet ediyor olmak zorunludur.
 3. UKitap'a üye olabilmek için reşit olmak, sözleşme hükümleri uyarınca üyeliği daha önceden iptal edilmemiş olmak ve üye rumuzu olarak kendisine ait olmayan ticari bir ünvan seçmemiş olmak gerekmektedir.
 4. Üyeler, UKitap'a ekledikleri bilgilerin ve içeriklerin doğru, hukuka ve Türkiye Cumhuriyeti yasalarına uygun ve halka açık olduğunu kabul ve taahhüt etmektedirler. Üye aksi durumda oluşabilecek her türlü zararı karşılamayı kabul etmektedir.
 5. Üyelerin, UKitap tarafından sunulan hizmetlerden yararlanabilmek amacıyla kullandıkları sisteme erişim araçlarının (eposta, parola v.b) güvenliği, saklanması, üçüncü kişilerin bilgisinden uzak tutulması, kullanılması durumlarıyla ilgili hususlar tamamen üyelerin sorumluluğundadır.
 6. Üye, UKitap üyeliğini kısmen veya tamamen herhangi bir üçüncü kişiye devredemez; üyelik üyenin kendisinden başka kişilerin kullanımına açılamaz. Bir kişi birden fazla hesap açamaz.
 7. UKitap, sunduğu içeriğin doğruluğu, verdiği hizmetlerin devamlılığı ve kalitesi konusunda hiçbir garanti vermez.
 8. Üyelerin, kendi aralarında ukitap aracılığıyla yaptıkları özel mesajlaşmalar da dahil olmak üzere sitelerde yaptıkları her işlem ve eylemdeki hukuki ve cezai sorumluluk kendilerine aittir. Üye, UKitap içindeki iletişiminde nezaket kurallarına aykırı ifadeler kullanmayacağını kabul ve taahhüt eder.
 9. Üye, UKitap'ta takasa veya satışa sunduğu kitap vb.'nin yasalara uygun (orijinal) olduğunu kabul eder.
 10. Üye, UKitap üzerinden tanıştığı kişilerle ilgili olarak uğrayabileceği her türlü zarardan kendisinin sorumlu olduğunu kabul eder.
 11. Üye, UKitap'da bulunabilecek her türlü hata, açık ve eksikliği UKitap yöneticilerine bildireceğini, bu bilgiyi başka amaçlar için kullanmayacağını kabul eder.
 12. UKitap neden göstermeksizin sunduğu hizmetlerde, hizmetlerin işleyiş şekillerinde, bu kullanım sözleşmesinde ve bunlarla sınırlı olmamak üzere her konuda değişiklikler, kısıtlamalar ve iptaller yapabilir.
 13. Satıcı üyeliği almayan üyeler özel mesajla olsa dahi diğer üyelere kitaplarını satmayı teklif edemezler. Kitap satan üyeler teklif usulü (fiyat belirlemeden) satış/listeleme yapamazlar.
 14. Üye sayfa altında bağlantısı verilen genel gizlilik politikasını, Bilgilerinizin Gizliliği konusunda yer alan bilgileri okuyup anlamış ve kabul etmiştir.
 15. Üye, yukarıdaki yer alan maddelere aykırı hareket ederek uğrayabileceği her türlü zarar sebebiyle UKitap'tan tazminat talep edilemeyeceğini kabul eder.

Meydan Kuralları

Meydan UKitap içerisinde yer alan, üyeler ya da herkesçe görülebilen mesajlaşma alanıdır. Meydan bölümünün doğru kullanılması zaman ve fayda bakımından çok önemlidir.

 1. Konular doğru kategori altına açılmalıdır.
 2. Konu başlığı ve içeriği tamamı büyük harf olarak girilmemelidir.
 3. Konu başlığı kısa ve içeriğe uygun şekilde seçilmeli, gereksiz ünlem vb. kullanılmamalıdır.
 4. Arıyorum bölümünde eğer birden fazla kitap için konu açılacaksa her kitap için ayrı ayrı konu açılmamalı, tek bir konu başlığı altında kitaplar listelenmelidir.
 5. Konu içeriğinde ortaya konmak istenen düşünce tam ve net olarak açıkça belirtilmelidir.
 6. Cevap yazarken kopyala-yapıştır şeklinde tüm konulara mesaj yazılmamalıdır.
 7. Yazım kurallarına özen gösterilmeli, tam kelimeler ile düzgün cümleler kurulmalıdır.
 8. Konuya cep telefonu ve eposta adresi yazılması yasaktır.
 9. Kitap satışı yapmak için konu açılmamalı, bunun için "Satılık İlanları" bölümü kullanılmalıdır.
 10. Bağış toplamak için konu açmak yasaktır.
 11. Çekiliş konuları; Başka bir siteye gidilmesi, orada işlem yapılması vb. önkoşullar ile çekiliş yapılması YASAKTIR.

Takas

Kitap takası için kitaplarınızı Kitaplarım listenize "takas" seçeneğini seçerek, istediğiniz kitapları da "İstediklerim" listenize eklemelisiniz. Bunun için üstte yer alan arama aracı ile kitabı arayın, kitap detay sayfasında yer alan butonlar yardımıyla kitapları listelerinize ekleyin. Kitap açılamasına "satılıktır" şeklinde ibare eklemek yasaktır.

Sistemimizde bulunmayan kitaplar için sayfanın altında yeralan "Kitap Ekle" bağlantısına tıklayarak ekleme talebi gönderebilirsiniz. Ders kitapları, sınav test vb. kitapları sisteme eklenmemektedir.

Pahalı, nadir veya rağbet gören bir kitabı takasa koyuyorsanız ve bu kitaba karşı alacağınız kitaplarda seçici iseniz, açıklama kısmına hangi kitaplarla takas yapacağınız notunu eklemelisiniz.

Eğer Kitaplarım ve İstediklerim listelerinize kitapları eklediyseniz, size diğer üyelerden takas teklifi gelmesini bekleyebilir ya da siz onlara teklif yapabilirsiniz. İstediğiniz kitapların detay sayfalarında o kitabı takas yapmak isteyenleri göreceksiniz. Bu üyelerin profillerini, istediklerim ve kitaplarım listelerini inceleyerek uygun gördüğünüz üyelerle irtibata geçebilirsiniz.

Anlaştığınız üye ile görüşebileceğiniz bir yer belirleyip işlemi buluşarak tamamlamanızı önermekteyiz. Görüşmenin güvenli olabilmesi için etrafta insanların bulunduğu halka açık yerleri tercih etmenizi tavsiye ediyoruz.

Buluşarak elden işlem yapmayacaksanız;

 1. Üyeler gönderecekleri kitapların fotoğraflarını diğer üyeye mutlaka göndermelidir.
 2. Üye kitaplarıyla ilgili her türlü detayı diğer üyeye bildirmelidir. Farklı yayınevi, farklı kapak, cep boy, kitabın kondisyonu (yırtık, leke var, bazı satırlar çizilmiş) vb.
 3. Üye alacağı kitaplarla ilgili önemli gördüğü her konuyu sormalıdır.
 4. Kargo ücretini kitapları gönderen taraf öder. Üyeler isterlerse kargo firması ve kargo ücretini kimin ödeyeceğini kendi aralarında belirleyebilir.
 5. Üyeler kitapları kargoya verecekleri tarih konusunda anlaşmalı, kargo gönderimi yaptıktan sonra takip numarasını göndermelidir.
 6. Üyelerden birisi yeni (profilinde Yeni Üye yazan) üye, diğeri eski (profilinde Yeni Üye yazmayan) üyeyse, yeni üye kitaplarını önce karşı tarafa gönderir. Karşı taraf kitapları aldığında kendi kitaplarını gönderir.
 7. Üyeler karşı tarafın kitapları aldığını teyit etmedikçe işlemin tamamlanmadığı kabul edilir.

Satış / Alışveriş

Kitaplarınızı satış olarak listeleyebilmek için ücretli üyelik almanız gerekmektedir. Ücretli üyeliğiniz varsa kitap satışı için kitaplarınızı Kitaplarım listenize "satılık" seçeneğini seçerek eklemelisiniz. Bunun için üstte yer alan arama aracı ile kitabı arayın, kitap detay sayfasında yer alan butonlar yardımıyla kitapları listelerinize ekleyin. Bundan sonra sizden kitap almak isteyenlerden mesaj gelmesini beklemelisiniz. Toplu satış ya da veritabanımıza eklemediğimiz ders kitapları vb. için "satılık ilanları" bölümümüzde ilan açabilirsiniz.

Sistemimizde bulunmayan kitaplar için sayfanın altında yeralan "Kitap Ekle" bağlantısına tıklayarak ekleme talebi gönderebilirsiniz. Ders kitapları, sınav test vb. kitapları sisteme eklenmemektedir.

Unutmayın! UKitap'ta orijinal olmayan (korsan) kitap ve e-kitap satışı yasaktır. Eğer sattığınız kitap idefix veya kitapyurdu'nda satışta ise belirleyeceğiniz fiyat kitabın etiket fiyatından fazla OLAMAZ. Fiyat vermeden, sembolik fiyat vererek yani teklif usulü satış yapmak yasaktır.

Diğer üyelere "şu kitaplar elimde var, satın almak ister misiniz" tarzı mesajlar atılması yasaktır. Almak isteyen size ulaşacaktır.

Kitap satın almak için için kitap sahibine mesaj göndererek iletişime geçmelisiniz.

Anlaştığınız üye ile görüşebileceğiniz bir yer belirleyip işlemi buluşarak tamamlamanızı önermekteyiz. Görüşmenin güvenli olabilmesi için etrafta insanların bulunduğu halka açık yerleri tercih etmenizi tavsiye ediyoruz.

Buluşarak elden işlem yapmayacaksanız;

 1. Kitapların fotoğrafları alıcı üyeye mutlaka göndermelidir.
 2. Üye kitaplarıyla ilgili her türlü detayı alıcıya bildirmelidir. Farklı yayınevi, farklı kapak, cep boy, kitabın kondisyonu (yırtık, leke var, bazı satırlar çizilmiş) vb.
 3. Üye alacağı kitaplarla ilgili önemli gördüğü her konuyu satıcıya sormalıdır.
 4. Kargo ücretini kitapları gönderen taraf öder. Üyeler isterlerse kargo firması ve kargo ücretini kimin ödeyeceğini kendi aralarında belirleyebilir.
 5. Kitapların kargoya verileceği tarih konusunda anlaşmalı, kargo gönderimi yapıldıktan sonra takip numarasını gönderilmelidir.
 6. Üyelerden birisi yeni (profilinde Yeni Üye yazan) üye, diğeri eski (profilinde Yeni Üye yazmayan) üyeyse, yeni üye kitaplarını/parayı önce karşı tarafa gönderir. Karşı taraf kitapları/parayı aldığında kendi kitaplarını gönderir.
 7. Üyeler karşılıklı olarak işlemin tamamlandığı konusunda teyit almalıdır.

Satılık İlanları

Satılık ilanları yayınlayabilmek için satıcı üyeliği almanız gerekmektedir.

 1. Üye sadece orijinal olduğundan emin olduğu kitapları satışa sunabilir. Bilgi almak için Meydan'daki şu konuya bakın; Korsan kitap nedir? Kitapların korsan yayın olup olmadığı nasıl anlaşılır?
 2. E-kitap satışı yasaktır.
 3. Sadece UKitap'ın konusu dahilindeki ürünler (kitap, dergi, sözlük vb. gibi) için satış ilanı açabilirsiniz.
 4. Teklif usülü satış yapılamaz, ürünleriniz için mutlaka fiyat belirtmelisiniz.
 5. İlanlarda kullanılacak fotoğraf elinizdeki ürünün sizin tarafınızdan çekilmiş fotoğrafı olmalıdır, temsili fotoğraf kullanmayınız.